Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u9300958/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

BİZİ ARAYIN0555 023 6474

Paylaş

Dış Cephe Boya

Binanızın dış cephesini boyatmak istiyor, sürece hakim olmadığınız için bu işlemi devamlı erteliyor olabilirsiniz. Her ne kadar işi bir ustaya emanet edecek olsanız da, süreçle alakalı bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştırır. Biz de bu yazımızda bina dış cephe boyama uygulaması konusunda merak ettiğiniz noktaları aydınlatmayı amaçladık.

Dış cephe boya uygulamasında dikkat edilmesi şart olan en ehemmiyetli nokta, duvarları boya işlemine hazırlamaktır. Dış cephe boya renkleri seçildikten sonra duvarlardaki problemler giderilmelidir. Bu etapta en çok karşılaşılan problem, duvarlardaki çatlaklardır. Boya uygulamasından önce bu çatlaklar kesinlikle giderilmelidir. Ters takdirde en iyi boya dahi mükemmel bir görünüm yaratamaz.Duvarlardaki çatlaklar giderildikten sonra yüzey temizliğine geçilir. Yüzeylerdeki kirli ve gevşek dokular boya uygulamasından önce temizlenmiştir. Şayet binada mantar veyahut küf oluşumu varsa, yeniden fırçalanarak dip köşe temizlik yapılmalıdır. Yıkanarak temizlenen yüzeyler kuruyana kadar boya işlemine başlanmamalıdır.

Boya uygulaması yağmur altında yapılmaz. Kesinlikle kuru havalar beklenmelidir. Şayet yağmur yağarsa iş bırakılmalı ve 2-3 günlük müesseseye hissesi bırakıldıktan sonra işe devam edilmelidir. Nem de boya işlemi esnasında en az yağmur kadar ehemmiyetli bir etkendir. Dış boya uygulamasında ortaya çıkabilecek problemlerin büyük çoğunluğu nem kaynaklıdır. Nem dış cephe renkleri üzerinde bozulma yapacağı gibi mantar ve küf oluşumuna da kapı aralar.

Boyanın kalıcılığı, yüzeye ne kadar tutunduğu ile alakalıdır. Duvarlardaki parlak yüzeylerin zımparalanarak donuk hale getirilmesi boyanın kalıcılığını arttırır. Hazırlık işlemleri gözünüze uzun gibi görünse de unutmayın ki hazırlığa ne kadar emek harcanırsa, sürecin devamı o kadar mükemmel ilerler. En iyi süsleyici boya uygulanması, en iyi hazırlanmış yüzeylerde yapılır.

Boya uygulaması yapılacağı vakit hava 5 dereceden daha soğuk olmamalıdır. Bu sıcaklıkta su buharı su zerresine dönüşür ve yüzeyde ıslaklık alana gelir. Dış boya havanın açık ve rüzgarsız olduğu günlerde yapılmalıdır.

Dış cephe duvar renkleri iki kat olarak uygulanmalı, iki kat uygulamanın arasında 4 saat ara verilmelidir.