Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u9300958/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

BİZİ ARAYIN0555 023 6474

Paylaş

Kat Silmesi

Kat silmeleri binaların dış cephelerinde yatay olarak dekor emelli kullanılmakta olan kaplamalara verilen isimdir. Son zamanlarda bir çok binada dış cephe boyasının eskimesi veya mantolama yapılması ile beraber kat silme ile dış görünüş de savsaklamamaktadır. Bilhassa de şehir içi yapılanmalarda şehrin dokusu ve dekorasyonunu yenilemek hesabına çeşitli teşebbüslerde bulunulmaktadır. Bunun yanı sıra şahsi olarak da insanlar müstakil hanelerinde de kat silme dekorasyonunu seçenek etmektedir. Bundan önce dez dolgu ile değişik dekorasyonlar yapılırken kat silme estetik açıdan daha çok seçenek edilir olmuştur. Kat silme binalarda tüm yüzeylerde değil kat aralarında uygulanmaktadır. Bu uygulama hem binaya daha tabakalı bir görünüm sunar hem de binayı daha estetik kılar.

Mimari olarak dile getirilmesi gerekirse bir yapıda dış yüzeydeki çıkıntıların belirtilmesinde kat silme kullanılır. Klasik Türk mimarisinde de örnekleri bulunan kat silme daha çok batı mimarisinde kendini göstermiştir. Kat silme süsleyici emelinin yanı sıra yalıtım emeli ile de kullanılmaktadır. Kat silme eğimli veya düz şekilde uygulanmakta olup farklı modelleri ve ebatları mevcuttur. Kat silme uygulanan binanın cephesi ve konumu bu arada binanın yapı malzemesi dikkat edilmesi şart olan konulardır. Kat silmenin kabartmalı olarak yapılması hasebiyle bu etmenlere dikkat edilmediği takdirde kabartmada akmalar ve dış cephede değişik renklenmeler mevzubahis olabilir. Bu yüzden kullanılacak malzemeler tüm işlevler değerlendirilerek seçilmelidir.

Çekirdek malzeme olarak kat silmelerde EPS kullanılmaktadır. Seçenek edilmesinin sebebi ekonomik olması ve kolay işlenebilir olmasıdır. Muadillerine göre çok daha avantajlı bir malzemedir. Kat silmesinin binalara uygulanırken de çok titiz çalışılması gerekir. Zira uygulama sırasında yapıda boşluklar alana gelirse bu vaziyette akıntılar oluşur ve yapı nemlenmeden dolayı zarar görür. Böyle problemleri yaşamamak adına kat silmede boşluk oluşmadığına net kanı getirmelisiniz. Kat silmesi uygulanan binalarda aynı vakitte pencerelerin de dekoratifine ehemmiyet verilir. Bunun için de köşe taşı ve çerçeve gibi tasarımlar yapılmıştır. Köşe taşı uygulaması da binanıza şık bir görünüm sağlar ve kat silme ile birbirini bitirir.

Kat silme uygulamasına gelince kullanmak istediğiniz model renk ve kat silmenin kalınlığı binanızın yapısına ve sizin tercihinize bağlıdır. Kaplama açısından akrilik kaplama daha zor yıpranır ve dolayısıyla daha uzun ömürlüdür. Kat silme malzemesi seçilirken de aşırıya kaçılmaması gerekir. Zira malzeme ne kadar zengin olursa dış kaplama girinti ve çıkıntılar da doğru orantılı olarak artacaktır. Bu da binanızda aynı oranda tozlanma ve birikme oluşması olarak kendini gösterir. İşlem sırası açısından da normal sıva süsleyici sıvadan önce yapılmalıdır. Dekorda ansızın fazla malzeme kullanıldığı için boşluk kalma rizikosu çok fazla iken normal sıvanın üzerine süsleyici sıva yapılması halinde boşlukların kapatılması yüksek oranda sağlanmış olup daha sıhhatli bir uygulama metodu de izlenmiş olur.