Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u9300958/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

BİZİ ARAYIN0555 023 6474

Paylaş

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesini binanın enerji pasaportu olarak adlandırırız. Bunun nedeni, binaların enerji ihtiyaç gereğini ve bu yüzden enerji tüketim sınıfının belirlendiği ve beyan edildiği bir belge olmasıdır. Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre binalarda Enerji Kimlik Belgesi sahibi olması zorunlu olan durumlar vardır. Bunlar ise,2011 öncesi yapılmış binaların 2020 yılına kadar ve 2011 sonrası yapılan yeni binaların ise iskân alma aşamasıdır.

Enerji Kimlik Belgesi’nde binanın senelik enerji tüketim miktarı,  ısıtma/soğutma sistemlerinin verimi, binanın ısı yalıtım özellikleri ve binada enerjinin tüketildiği diğer alanlar göz önünde bulundurularak hesaplanır. Sınıflandırma işlemi ise “A sınıfı” en yüksek ve “G sınıfı” en düşük enerji verimliliğini temsil edecek şekilde “A, B, C, D, E, F, G” ile belirtilen ölçek dâhilinde gerçekleştirilir.

Ülkemizde ise binaların büyük çoğunluğu “C sınıfı” dır. Bunun nedeni TS 825 standardına göre ısı yalıtımı yapılmış olmasıdır.

Ülkemizdeki “B sınıfı ve üstü” binalar, çoğunlukla TS 825 standardında belirtilen en az ısı yalıtım kalınlıklarından daha yüksek ısı yalıtım kalınlıklarına sahip binalardır. Bina Enerji Performansı Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi, bina girişinde kolaylıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulmalıdır. Böylelikle hem bina sakinleri hemde binada alım/satım veya kiralama yapacak kişiler binanın enerji tüketimi ve verimliliği hakkında bilgi edinmiş olurlar. Enerji Kimlik Belgesi ile binanın soğutma, sıcak su, ısıtma, aydınlatma ve havalandırma sistemlerine ait tüketim değerleri ve bunların enerji sınıfı belirlenir ve beyan edilir.