Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u9300958/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

BİZİ ARAYIN0555 023 6474

Paylaş

Mantolama Nasıl Yapılır

Mantolama uygulaması aşamasında kullanılacak  olan yapıştırma harcı, içerisinde çimento içeriyorsa +5 ile +30 derece mümkün olduğunca uygun olacaktır. Fakat binadaki gider boruları, çanak anten vs. uygulama öncesi sökülmeli. Oluşan çatlaklar, eskimiş sıva ve sökülmüş yerlerin kesinlikle tamiri yapılmalıdır. Uygulama yapmadan önce binada nem olmadığından emin olunmalıdır. Kurulan iskelenin, yağışlı havalarda koruyucu bir file veya naylonla örtülerek işlemin korunması en uygunudur. Don olayı olacak kadar soğuk havalarda ise uygulamanın gerçekleştirilmemesi önerilmektedir.

Yüksek binalara yapılacak Mantolama uygulamasında her 3 katta bir yatay derzleme yapılmalıdır. Yapılmaması durumunda binanın katları yükseldikçe uygulanmış olan harç oranı 15 – 20 cm çıkarılması gerekir bu da mümkün olmayan bir durumdur.

Yukarıda belirtilen şartlar sağlandıktan sonra sıra subasman profili yerleştirmesi yapmaktadır. Genellikle bu profil piyasada 33 mm den 63 mm gibi boyutlarda bulunmaktadır. Uzunluğu yaklaşık olarak 2,5 m civarındadır. Uygulama öncesinde don seviyesi belirlenir ve profil don seviyesine kadar indirilerek eşitlenir. Teknik olarak buradan başlamak gerekir, eğer ki bina bodrum katına sahipse  ve binada ısıtma işlemi yapılıyorsa uygulamaya kesinlikle buralardan başlamak gerekecektir.

Yerleştirilen profiller her 50 cm de bir vidalanır eğer ki profil kalınsa bu aralığın daha da düşülmesi uygun olacaktır. Daha sonrasında diğer işlem olarak mantolama levhalarının yerleştirilmesi işlemine geçilir. Bir diğer işlemde çimento içerecek yapıştırma harçları kullanılır. Harç hazırlamak için bir torba yapıştırma harcına 6 LT su eklenir. Mümkünse bir karıştırma makinesi ile düşük devirde karıştırılır. Karışım 10 dk dinlendirildikten sonra yeniden karıştırılır. Daha önce monte etmiş olduğumuz levhaların arasına hazırlanan karışım, mala kullanılarak uygulama gerçekleştirilir. Sonrasında metrekareye 5 kg olacak şekilde çimento bazlı yapıştırıcıların uygulaması gerçekleştirilir. Bunun dışında poliüretan bazlı yapıştırıcılar vardır. Daha kullanışlı olan bu yapıştırıcılar daha yapışkan olduğu için 10 metreye kadar yapılan uygulamalarda dübelleme işlemine ihtiyaç duyulmaz.

Tüm işlemlerden sonra mantolama levhalarının dübellenmesi işlemine geçilir. İlk olarak birinci kat sıva uygulanır. Sıva işleminden sonra profiller yerleştirilir. Daha sonra ikinci kat sıva uygulanır. Son işlem ise dekoratif kaplamadır. Dekoratif kaplama ile birlikte bina dış görünümü oldukça estetik ve daha sağlam bir hal alır.