Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u9300958/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

BİZİ ARAYIN0555 023 6474

Paylaş

Sıkça Sorulan Sorular

İç cepheden mantolama yapılınca, dıştan mantolama yapmaya gerek var mı ?

Evet. Tam ve verimli bir ısı yalıtımı yapılabilmesi için, cephelerin dıştan yalıtımlı hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, içten yapılan mantolama işleminde, bina katlar arası döşemeleri ısı yalıtımsız kalmakta, ve betonarme olan bu kısımlardan dolayı, bina iç mantolama bitiş yerlerinde kararmalar oluşacaktır.

Mantolama binaya çok yük getirir mi ? Depremde extra yükler sebebiyle risk artar mı ?

Mantolama işlemi binalara ortalama olarak m2’ ye 9-10 kg extra yük getirir ve bu da daire başına yaklaşık olarak 500-700 kg arasında yük demektir. Bu yük eve gelecek 4-5 misafirin ve fazladan alınacak birkaç parça eşyaya eş değer bir ağırlıktır ve binalar için hiçbir risk oluşturmazlar. Binanın dışına yapılan mantolama işleminin, binayı demir donatı korozyonuna ve beton aşınmalarına karşı koruduğu, tüm deprem uzmanlarının ortak kanaatidir. Ve deprem uzmanları, binalara mantolama yapılması konusunda öncü olmuşlardır.

Mantolama 1-2 sene sonra cepheden ayrılıp kopuyormuş, bu sistem sağlıksız mı ?

Şöyle ki, dünyanın en güvenli otomobili bile acemi bir sürücü tarafından kullanıldığında canavara dönüşebilir. Mantolama tabakalarında, hatalı uygulamacılar sebebiyle cephelerden yarılmalar ve sökülmeler görülmektedir. Mantolama işlemindeki straforların cepheden ayrılmasında 2 önemli etken vardır. Bunlardan ilki, kullanılan yapıştırma harcının kalitesiz ve yetersiz miktarda kullanılması, 2.si ise eksik dübel kullanılmasıdır. Dübelleme işleminde üretici firmalar, m2’ ye 6 adet dübel önermektedir. Fakat, eğitimi yeterli olmayan ustaların yaptığı uygulamalarda m2’ ye 4 adet dübel koyduğu görülmektedir. Firmamız ise, 20 yılın vermiş olduğu yalıtım deneyimiyle, m2’ ye kullanılacak dübel sayısını 10 adete çıkarmıştır. Aşağıda uygulama firmalarının verdiği dübelleme şeması, eğitimsiz ustaların yaptığı dubelleme şeması ve firmamızın dübel uygulama şeması görülmektedir.

Dış cephe mantolamasında cephelerde yapılan dübelleme işleminin binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerine zararı varmıdır ?

Hayır yoktur. Sebebi, cephelere atılan m2 ’de 10 adet dübelin delik çapları toplamı 0,0005024 m2dir ve cepheye oranı 1.990’da 1 dir. Standart dübellerin matkap çapı 8 mm.dir. Yarı alanını hesaplarsak ;
A =p.r2 A = 3,14 . 0.0042
A = 0,00005024 m2
1 m2 alana 10 adet dübel atılacağından 0,00005024 x 10 = 0,0005024 m2 dübel alanı eder.
Strafor alanı, dübel alanının tam olarak ( 1 m2 / 0,0005024 m2 = 1.990 ) 1.990 katı büyüklüktedir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

YANLIŞ : Binamız dışarıdan su alıyor, yüzeye sıva veya zift sürerek kalıcı bir çözüm elde edebiliriz.
DOĞRU : Öncelikle duvarınızda su bulunmasına neden olan durumların araştırılması ve bunlara karşı önlem alınması gerekir. Isı yalıtımı olmamasından kaynaklanan bir durumda içten veya dıştan ısı yalıtımı yapılarak sorun çözülmeli. Özellikle yağışlı günlerde dışarıdan su sızması söz konusu ise yapınızdaki çatlaklar veya boşluklar, su sızdırmaz malzemeler kullanılarak tamir edilmelidir.

YANLIŞ : Sürülerek uygulanan ısı yalıtım malzemesi vardır.
DOĞRU : Boya ve benzer malzemelerde ısı yalıtımı yapılamaz. Isı yalıtımı, ısı iletkenlik katsayısı düşük belli bir kalınlığı olan malzemeler ile yapılır. Kalınlık arttıkça ısı yalıtım miktarı yükselir. Sıva ve boya tabakaları ısı yalıtımı yapmaz.

YANLIŞ : Sıcak bir bölgede yaşıyoruz. Isı yalıtımı yaptırmamıza gerek yok.
DOĞRU : Isı yalıtımı kışın ısınmak, yazın serinlemek için harcadığınız enerji ve yakıttan tasarruf sağlar. Bir binanın soğutulması ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.

YANLIŞ : Binamızın duvarları gaz beton ile örülmüştür. Ayrıca ısı yalıtımı yaptırmamıza gerek yoktur.
DOĞRU : Gaz beton bir yapı malzemesi olup ısı yalıtım malzemesi değildir. Yapı hangi malzemeden yapılmış olursa olsun kolon ve kirişler dahil olmak üzere tüm cepheler, çatı ve taban mutlaka ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalı ve pencerelerde özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır.

YANLIŞ : Binamız özellikle kuzey tarafından soğuk alıyor. Sadece kuzey cephesine yalıtım yaptırmamız yeterli olacaktır.
DOĞRU : Sadece tek cephede yapılan yalıtım, ısı köprüleri oluşturur. Yalıtımın yapılmadığı diğer cephelerde problemler devam edecektir. Bu nedenle tüm yapı bileşenlerinde (çatı,duvar,döşeme, çıkma, cam ve doğrama) yalıtım yapılmalıdır.

YANLIŞ : Isı yalıtımını kendi başıma ya da tanıdık ustalar vasıtasıyla uygulayabilirim.
DOĞRU : Binanız mutlaka uzmanlarca incelenmeli ve sorununuzun çözümüne yönelik olarak yapılacak ısı yalıtımı uygulamaları, konusunda bilgi birikimi olan yalıtım firmalarınca yapılmalıdır.

YANLIŞ : Dış cepheme cam mozaik, PVC, alüminyum vb. kaplama malzemeleri yaptırırsam ısı yalıtımı yaptırmama gerek kalmaz.
DOĞRU : Kaplama malzemeleri ısı yalıtımı yapmazlar. Bu malzemelerin işlevleri ile ısı yalıtımını karıştırmamak gerekir.